Açlık Oyunları

Açlık Oyunları serisinin ilk kitabının aynı addaki film uyarlaması, Gary Ross tarafından yönetiliyor. Filmin yapımcısı olan Nina Jacobson, seriyi keşfedip filmin haklarını hemen satın alan kişi. Başrolleri Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth gibi genç yeteneklerin paylaştığı film, birkaç ülke hariç tüm dünyada 23 Mart 2012’de vizyona girdi ve bir patlama yarattı. Filmin, daha biletlerin ön satışları başladığında rekor kıracağı belliydi. ABD gişelerinde tüm zamanların en çok hasılat yapan filmleri listesinde 13. sırada olan Açlık Oyunları, Türkiye’de ise ilk haftasonunda 100.000’i aşkın izleyici tarafından seyredildi. Açlık Oyunları filmi, yaklaşık on altı haftadır vizyonda (ve bu yazıyı yazarken de halen öyle) ve Türkiye’deki toplam seyirci sayısı, 647.624 kişi!

Açlık Oyunları filmi, en iyi kitap-film uyarlamalarından biri olarak gösteriliyor. Birçok sinema sitesi, onun Yüzüklerin Efendisi’nden sonraki en iyi uyarlama olduğunu söylüyor. Açlık Oyunları filminin yönetmen koltuğunda oturan Ross, ayrıca serinin yazarı Suzanne Collins ile işbirliği içinde çalışarak senaryoyu yazdı. Filmin senaryosunda, kitaptaki bir iki önemli olayın yer almaması hayranları kızdırmış olsa da, Gary Ross’un filme sonradan eklediği sahnelerse büyük beğeni topladı. Açlık Oyunları filmi, düşünebileceğinizin aksine, Katniss ile başlamıyor ve Katniss ile bitmiyor. Kitabın birinci ağızdan yazıldığını düşünürsek, Gary Ross’un harika bir film ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Eklediği yeni sahneler, Katniss’in mıntıkasının, onun bakış açısının dışında neler yaşandığını gayet iyi bir şekilde anlatıyor ve seriyi okumayan izleyicilerin de olayları iyice kavramasını sağlıyor. Ancak, Billy Ray tarafından hazırlanan ilk senaryonun, Ross’un senaryosundan daha iyi olduğu, hikayeyi daha iyi anlattığı iddia ediliyor.

Açlık Oyunları filminde en çok şikayet edilen iki şey, sarsıntılı kameralar ve müziğin azlığı. Açlık Oyunları üçlemesi, bir gençlik serisi olsa da oldukça kanlı ve Gary Ross, filmi genç hayranların da izleyebilmesi için kanı biraz azaltmış ve kan olan sahnelerde de kamerayı biraz fazla sallamış. Ayrıca, Taylor Swift, Maroon 5, Glen Hansard, Birdy gibi isimlerin yer aldığı soundtrack şarkılarını kullanmayı hiç düşünmemiş Ross. Filmde bir iki yer dışında hiç müzik yok ve maalesef, filmin soundtrack albümünü ayrıca dinlemeyen izleyiciler, bu güzel şarkıları bilmiyor. Fakat kapanış jeneriği müziği olan Abraham’s Daughter (Arcade Fire), izleyicilerin hoşuna gitmiş.

Açlık Oyunları filminin fragmanlarını aclikoyunlari.net’in hazırladığı Türkçe altyazıyla aşağıdan izleyebilirsiniz; filmin DVD ve Blu-ray’i, 18 Ağustos’ta satışa çıkacak!